הסיפור מאחורי חומצות האלפא הידרוקסי AHA

חומצות אלפא הידרוקסי ( (AHA, נקראות גם "חומצות פירות" או חומצות מזון, שכן הן מצויות בפירות ושאר מזונות. לדוגמא: מקורה של החומצה הלקטית הוא בחלב חמוץ, החומצה הגליקולית מגיעה מקנה הסוכר, החומצה המאלית מהתפוח, החומצה הטרטרית מענבים והחומצה הציטרית מגיעה מפירות ההדר. השימוש בחומצות הללו לטיפול בעור החל עוד בעת העתיקה, כשקליאופטרה מלכת מצרים הייתה רוחצת בחלב לריכוך וחידוש העור שלה, וברומא העתיקה היו משתמשים ביינות מענבים לצורך ריכוך העור. חומצות אלפא הידרוקסי מחדשות ומחיות את העור על ידי שני עקרונות פעולה: הסרה של תאים מתים (פילינג) ותגבור הלחות הטבעית בעור (moisturization).


פילינג
(exfoliation)

לעור שלנו יש תהליך טבעי של התחדשות, המצריך הסרה של תאים מתים משכבת העור העליונה (סטרטום קורניאום) באופן מתמיד על מנת לאפשר לתאים חדשים ובריאים לעלות על פני השטח.

עם הגיל, תהליך טבעי זה של הסרת התאים על פני העור מואט ותאי העור המתים על פני השטח אינם נושרים אלא מצטברים על פני העור. תהליך זה יוצר "פקק תנועה" של תאים מתים, הגורם בין השאר לגוון צהבהב, לא בריא ובלתי אחיד על פני העור, ליובש ולחוסר ברק וזוהר.
השימוש היומי בחומצות האלפא הידרוקסי מבצעות פילינג (הסרת תאים מתים) על ידי המסת הדבק הבין תאי הקושר את התאים המתים זה אל זה, ועל ידי כך מסייע בהסרה של סימני ההזדקנות מהעור, כגון פיגמנטציה וכתמים, קמטים וקמטוטים. כאשר התאים החדשים עולים בצורה מסודרת ואחידה יותר אל פני העור, העור שלנו נראה רך יותר, קורן ובעל מראה צעיר יותר.

תגבור הלחות הטבעית בעור (moisturization)

חומצות האלפא הידרוקסי משמשות גם כמרכיבי לחות, שכן הן מעודדות את העור לייצר חומצה היאלורונית (hyaluronic acid) המשמשת כגורם לחות טבעי בתוך העור. חומצה זו משמשת כמאגר הלחות הטבעי של העור. במילים אחרות: בניגוד לשימוש בתכשירי לחות היוצרים שכבה מבודדת חיצונית על פני העור למניעת איבוד הלחות ממנו, חומצות האלפא הידרוקסי מייצרות לחות טבעית בתוך העור, על ידי האצה של ייצור חומצה היאלורונית וסיוע בשמירת הלחות הפנימית בעור.