פריורי - EPFsmall-logoמה זה EPF
Environmental Protection Factor

מהו הגורם מספר אחד להזדקנות העור?
הגורם מספר אחד להזדקנות העור הוא נזק הנגרם ע"י רדיקלים חופשיים. זהו תהליך המואץ ע"י חשיפה לשמש, עשן, זיהום אויר ואף חילוף החומרים הטבעי המתחולל בגופנו.
"העור שלנו אינו מזדקן, הוא מתחמצן" מסביר המדען הראשי של החברה, ג'ו לואיס. כולם יודעים, שההגנה מהשמש הוא קו ההגנה הראשון שלנו. כיום, כתוצאה ממחקרים אחרונים, מאמינים מומחים רבים לטיפול בעור כי השימוש באנטיאוקסידנטים מהווה את האסטרטגיה החזקה בטיפול הקוסמטי בהזדקנות העור.

עד כמה אפקטיביים האנטיאוקסידנטים?
עד עתה לא היה סטנדרט אחיד להשוואת היעילות של אנטיאוקסידנט זה או אחר ברמה הצרכנית. חברת פארמה קוסמטיקס ריסרץ' מוירג'יניה פיתחה פרוטוקול השוואה כזה. כמו ש- SPF הוא מדד לקביעת יעילותו של תכשיר להגנה מפני השמש, כך EPF הינו המדד ליעילותו של תכשיר המכיל אנטיאוקסידנט להגנה מפני נזקי הסביבה, כגון, זיהום אויר, עשן סיגריות, אוזון, קרינת UV ועוד.

סדרת פריורי היא הראשונה בעולם המציגה את מדד ה- EPF על אריזת תכשיריה. מבחינה צרכנית זוהי הפעם הראשונה שניתנת לצרכן ההזדמנות לבחור את התכשיר שהוא רוכש בהתאם לרמת יעילותו מול פגעי הסביבה.

המחקר שיצר את פרוטוקול ההשוואה הזה פורסם בירחון לקוסמטיקה דרמטולוגית (JCD) בארה"ב, פברואר 2005. קישור למחקר

תוצאות מדודות- תהליך בנייתו של מדד ה- EPF
היות שהנזק מרדיקלים חופשיים הוא תהליך מורכב, המחקר לבניית מדד ה- EPF הורכב מחמישה מבחנים שבדקו אספקטים שונים של יכולות האנטיאוקסידנטים הנבחנים. לכל מבחן ניתנה אפשרות לתוצאה מקסימלית של 20, על מנת להגיע לתוצאה כללית של 100 נקודות, שהיא המדד המבטא EPF 100.

מדד ה- EPF נע על סקאלה בין 1 ל- 100 (100 מהווה את ההגנה המקסימלית) לקביעה של רמת ההגנה מהסביבה בתכשירי קוסמטיקה המכילים אנטיאוקסידנטים.

במחקר, בו נבחנו שישה אנטיאוקסידנטים שונים וביניהם אידיבנון, הוכח באופן מובהק, כי אידיבנון הוא היעיל ביותר, והוא השיג ציון של 95 מתוך ה- 100 האפשריים.

Sun Burn Cell Assay - בודק את היכולת של האנטיאוקסידנטים לחסום נזקי שמש בעור כתוצאה מחשיפה לקרני UV.

Photochemilluminescence - מודד את יכולתו הכללית של האנטיאוקסידנט להיקשר לרדיקלים חופשיים שיוצרו בתנאי מעבדה ולנטרל אותם.

Primary Oxidative Products - רדיקלים חופשיים תוקפים תאי עור בריאים ע"י שבירת מחסום הליפידים, שהוא ההגנה הטבעית של העור. מבחן זה מודד את יכולת האנטיאוקסידנט להגן על הליפידים בזמן החשיפה לרדיקלים החופשיים.

Secondary Oxidative Products - רדיקלים חופשיים מחוללים תגובת שרשרת שעלולה לגרום לנזק בעור. מבחן זה מראה את יכולתו של האנטיאוקסידנט למנוע פעילות זו של הרדיקלים החופשיים.

UVB Irradiated Keratinocytes - קרני השמש המזיקות UVB חודרות לעור וגורמות נזק לתאים המייצרים קולגן ואלסטין, היוצרים את האלסטיות והגמישות של העור. מבחן זה מודד את יכולתו של האנטיאוקסידנט למנוע פעילות זו במעבדה.

 

המבחן Idebenone
אידיבנון
 
Tocopherol
טוקופרול
 
Kinetin
קינטין
 
Ubiquinone
Q10
 
Ascorbic
acid
חומצה
אסקורבית
 
Lipoic
acid
חומצה
ליפואית
 
Sun Burn Cell Assay 20 16 11 6 0 5
Photochemilluminescence 20 20 10 15 20 5
Primary Oxidative Products 16 10 20 5 3 4
Secondary Oxidative Products 19 17 10 12 12 20
UVB Irradiated Keratinocytes 20 17 17 17 17 7
Total Score: EPF 95 80 68 55 52 41

 

* מקור הנתונים: פארמה קוסמטיקס ריסרץ', LLC.